Добре дошли в моя уебсайт

Газови гиганти

Газовият гигант представлява голяма на размери и маса планета, по-голямата част от обема на която бива заеман от газове като водород и хелий в течно или газообразно състояние. За газовите гиганти се счита, че имат ядро, състоящо се от силикатни скали и метали. То трябва да е достатъчно голямо, за да може силната му гравитация да позволи първоначалното концентриране на материал. За разлика от земеподобните планети, газовите гиганти нямат ясно изразена повърхност. Обикновено при изчисления на диаметъра, обема и повърхностната им температура бива използвано ниво в атмосферата им, имащо налягане съответстващо на земното „морско равнище“.
В Слънчевата система са известни четири газови гиганта (наричани още юпитероподобни планети): Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун.
Газови гиганти планети
Юпитер е петата по отдалеченост от Слънцето планета и най-голямата (с голяма преднина) в Слънчевата система. Юпитер и другите газови гиганти в Слънчевата система (Сатурн, Уран и Нептун) са известни още като юпитероподобни планети, планети-гиганти. Погледнат от Земята, Юпитер има величина от -2, 94, което го прави най-яркият обект на нощното небе след Луната и Венера. Основната част от общата му маса е водород; една четвърт от масата му се състои от хелий. Наличието на скалисто ядро, съставено от тежки елементи не е потвърдено, но е възможно такова да съществува. Бързото околоосно въртене на планетата ѝ придава формата на сплеснат сфероид. Външната атмосфера е видимо разделена на различни пояси в зависимост от географската ширина и отдалечеността им от екватора, като в преходните области между поясите постоянно се образуват циклони и бури. Една такава буря е Голямото червено петно, огромен ураган, чието съществуване е регистрирано още при първите наблюдения на планетата през XVII век. Планетата има почти незабележим пръстен от прахови частици, както и изключително мощна магнитосфера. Регистрирани са 79 луни, от които най-голямата – Ганимед, е с по-голям диаметър от Меркурий. Ганимед е един от четирите т.нар. Галилееви спътници, открити от астронома Галилео Галилей през 1610 година. В него могат да се поберат 1300 планети като Земята.
Газови гиганти планети
Сатурн е голям почти колкото Юпитер. Сатурн е шестата планета от Слънчевата система. Тя е газов гигант и е втора по големина в Слънчевата система след Юпитер. Сатурн е известен най-вече с пръстените си, съставени от лед и космически прах. Сатурн носи името на римския бог на посевите и на земеделието Сатурн, съответствие на титана Кронос в древногръцката митология. Символът на планетата е стилизирано изображение на сърп (♄). Сатурн е съставен от водород, хелий и следи от други елементи. Вътрешността на планетата е съставена от малко ядро от скали и лед, оградено от тънък слой метален водород, който е ограден от дебел външен слой газове. Скоростта на вятъра на Сатурн може да достигне до 1800 km/h, много по-бързо от ветровете на Юпитер. Планетата има магнитно поле със средна сила между това на Земята и много по-силното магнитно поле около Юпитер.
Газови гиганти планети
Уран е третата по големина планета. Денят и нощта на неговите полюси продължават по 42 години.Разпoлoжена е на 2 900 милиoна килoметра oт негo. Уран е oткрит oт английския астрoнoм Уилям Хершел през 1781 г. Въпреки, че е видима с невъоръжено око подобно на петте класически планети, Уран не е наблюдавана от древните астрономи заради межделивостта около планетата. Сър Уилям Хершел оповестява откритието на планетата на 13 март1781, с което разширява границите на познатата Слънчева система за пръв път в модерната история. Това е първата открита планета с помощта на телескоп.
Атмoсферата на Уран съдържа главнo вoдoрoд, известнo кoличествo хелий и негoлеми кoличества други газoве. В гoрната част на атмoсферата има пoвече хелий, пoради кoетo Уран изглежда синьo-зелен. Планетата има малкo ядрo oт скална маса..
Уран е съставен главно от скали, различни видове лед и само около 15% водород и незначително количество хелий (за разлика от Юпитер и Сатурн, които са изградени предимно от последните два елемента). Уран, както и Нептун, е подобен на вътрешността на Юпитер и Сатурн (като се изключи масивния слой метализиран водород на последните две планети). Счита се че Уран няма локализирано скално ядро, подобно на Юпитер и Сатурн, а структурата му е по-скоро хомогенна. Синьозеленият цвят на планетата се дължи на метана в атмосферата и, който поглъща червена светлина.
Газови гиганти планети
Нептун е планетата, на която духат най-силните ветрове в Слънчевата система. Нептун и Уран са най-студените планети, защото са най-далече от Слънцето и получават много малко слънчева енергия. Носи името на римския бог на морето Нептун. Символът на планетата е стилизирано изображение на тризъбеца на Нептун. Нептун е oткрит през 1846 г. oт германския астрoнoм Йoхан Гoтфрид Гале. Малкo пo малък oт Уран, тoй е четвъртия пo гoлемина газoв гигант. Диаметъра му е около 50 000 km - почти колкото на Уран. Масата му е 15 пъти по-голяма от земната. Средната му плътност е 1,6g/cm3/s.
Диаметърът на планетата Нептун е около 50 000km - почти колкото на планетата Уран. Масата му е 15 пъти по-голяма от земната. Средната му плътност е 1,6g/cm3.
Атмосферата на Нептун е съставена основно от водород и хелий със следи отметан. Метанът в атмосферата е причината за синия цвят на планетата, но понеже цветът на Нептун е много по-ярък от този на Уран, който има същото количество метан се смята, че има друга съставка, която му придава такъв наситен цвят. Нептун има най-силните ветрове в Слънчевата система достигащи до скорост от 2 100 км/ч. Атмосферата на Нептун е съставена основно от водород и хелий със следи отметан. Метанът в атмосферата е причината за синия цвят на планетата, но понеже цветът на Нептун е много по-ярък от този на Уран, който има същото количество метан се смята, че има друга съставка, която му придава такъв наситен цвят.Нептун има най-силните ветрове в Слънчевата система достигащи до скорост от 2 100 км/ч. Поради отдалечеността си от Слънцето, Нептун получава много малко слънчева енергия. Повърхностната температура на планетата е 218 °C (55 K). Тя обаче изглежда има вътрешен източник на топлина, за която се смята, че е останала още отакрецията на младата планета и която бавно се разсейва в околното пространство. В атмосферата на Нептун бушуват най-бързите ветрове в Слънчевата система - до 2000 km/h, които вероятно се подхранват от потока топлина от вътрешността на Нептун.
Газови гиганти планети